Afgelopen zaterdag 13 oktober is voor RDS de competitie van de Koninklijke Nederlandse Schaak Bond (KNSB) seizoen 2024-2025 begonnen met een uitwedstrijd tegen EGS 2 uit Goirle. De acht schakers van RDS namen een punt mee terug naar Sint-Oedenrode, het werd 4-4.
Door een aantal verhinderingen was het een beetje puzzelen om de acht borden bezet te krijgen. Echter, na een snelle remise van Wim van der Heijden op bord 4 tegen een sterkere speler en omdat de tegenstander van Bert de Laat op bord 3 niet afwachtte om mat te worden gezet, was de start veelbelovend!

Bert aan bord 3 met Wim (4) en Michiel (8) op de achtergrond
De voorsprong werd een achterstand daar Johnny van Geffen (op bord 2) en Michiel van Bergen (op bord 8) allebei een stuk weggaven en hun koningen uiteindelijk snel moesten neerleggen.
Maar de achterstand werd weer rap omgebogen in een voorsprong omdat Ad Verhagen (op bord 5) in een toreneindspel, maar met meer pionnen, de winst naar zich toetrok en op bord 6 Adri der Kinderen een loper van de tegenstander kon winnen omdat deze het stuk had aangeraakt. In het schaken geldt namelijk de regel: ‘aanraken is zetten’.
De analyse van Adri zelf: ‘Voor het eerst in jaren heb ik weer eens extern gespeeld. Normaal doe ik dat niet maar deze keer was mijn aanwezigheid dringend gewenst. Ik werd geplaatst op bord zes. En als je het begin van de partij bekijkt was dat misschien nog te ambitieus. Mijn tegenstander met wit was, zeker in de beginfase, de betere speler. Op de 20e zet maakte een fout van wit echter dat ik terug kon komen in de wedstrijd. Hij pakte een pion van mij vast en zijn loper. Volgens de regels is hij dan verplicht de zet uit te voeren. Daardoor kon ik met mijn koning de loper slaan. Hierna was de partij verre van eenvoudig maar toen er op de 34e zet een witte toren verloren ging was het snel bekeken.
Het zettenverloop: 1.d4 d5 2.e3 Pf6 3.Ld3 Pc6 4.f4 e6 5.Pd2 a6 6.Pgf3 Le7 7.c3 h6 8.O-O b6 9.De1 Lb7 10.Pe5 O-O 11.Tf3 Ph5 12.Th3 g6 13.Pxg6 fxg6 14.Lxg6 Pf6 15.Dg3 Ph7 16.Txh6 Pg5 17.fxg5 Lxg5 18.Th5 Lf6 19.Lf5+ Kf7 20.Lxe6+ … (zie diagram)

Stelling na de 20e zet van wit
20. … Kxe6 21.Dg4+ Ke7 22.b3 Lc8 23.La3+ Pb4 24.Lxb4+ c5 25.Lxc5+ bxc5 26.De2 Tg8 27.Tf1 Lg4 28.Th7+ Ke6 29.Df2 Tg6 30.g3 Dg8 31.Tc7 Le7 32.Tc6+ Kd7 33.Tb6 Tf8 34.Dg2 Txb6 35.Txf8 Lxf8 36.dxc5 Lxc5 0-1.
Na slechts twee uur spelen waren er al zes partijen afgelopen op deze zonnige zaterdagmiddag en waren alle ogen gericht op de laatste twee borden. De tussenstand was 3,5 – 2,5 in het voordeel van RDS. Twee remises zouden volstaan!
Martin van Driel op bord 1 had in een gelijkwaardige stelling wel een klein voordeel met een iets actievere pionnenstructuur, maar een remise was na nog wat doorgespeeld te hebben een logische uitslag. Door deze remise was sowieso een gelijk spel al binnen.
Het werd niet de volle winst voor RDS, want Cor van Nuland op bord 7 had op dat moment nog wel uitzicht op een remise, maar moest een loper opofferen vanwege een matdreiging en verloor even daarna ook nog een paard en gaf toen op.